Jak si vybrat rychlou půjčku v roce 2018

Přinášíme přehled informaci na co si dát pozor, když si chcete vzít půjčku. Přinášíme rady, jak si vybrat rychlou půjčku.

Na co potřebuju půjčit

I u krátkodobé půjčky je potřeba přemýšlet, zda je nutné si ji brát. Rychlá půjčka je vhodné řešení pouze ve chvíli, kdy vám chybí pár tisíc do výplaty a je potřeba vyřešit nenadálou situaci, například rozbitý spotřebič, nedoplatek za energie, apod. Naopak si nepůjčujte, pokud si chcete pouze přilepšit například novým mobilem, který by pár týdnů počkal.

Vyhněte se společnostem bez prověření

Hned při rozhodnutí si půjčit, je potřeba se porozhlédnout po ověřeném poskytovateli půjčky, nejlépe v bance. Pokud nemáte z nějakého důvodu možnost jít pro půjčku do banky, pak je možné využít některou z nebankovních společností. Po pročištění trhu novým zákonem jich je na výběr už jen několik spolehlivých. Spolehlivý poskytovatel má velmi dobře zpracovaný web, kde nechybí žádné kontaktní informace, včetně IČ, telefonu a dalších důležitých údajů.

Spočítejte si půjčku pomocí on-line kalkulačky

Díky ukázkové půjčce lze nezávazně nasimulovat půjčku o kterou máte zájem. Stačí si nastavit částku, délku splatnosti a okamžitě vidíte parametry vaší půjčky. Všichni spolehliví poskytovatelé půjček mají tyto kalkulačky na webu předem dostupné. Ačkoliv se může konkrétní nabídka mírně lišit, budete mít alespoň orientační vodítko při výběru půjčky.

Nebojte se zeptat

Správná půjčka musí obsahovat také kontaktní formulář. Když vám něco není jasné, ptejte se. Neberte si půjčku, pokud si nejste 100% jistí, že rozumíte úplně všemu. Řada společností poskytuje půjčky v hotovosti, tam je lepší se zeptat rovnou obchodního zástupce.

Co znamená RPSN

Roční procentní sazba nákladů je ukazatel celkové ceny za půjčku. U krátkodobých půjček jej nelze brát úplně přesně v potaz, protože jde o půjčku jen na pár dní a v některých případech činí jeho hodnota i stovky tisíc procent.

Čtěte, čtěte a čtěte

Úplně nejdůležitější ze všeho je si řádně přečíst celou smlouvu, klidně si o ni požádejte předem. Solidní společnost s tím nebude mít problém. Nevynechávejte ani tolik nudné a drobné písmo. Často právě ono obsahuje ty nejdůležitější body. Číst je naprosto zásadní a bez toho smlouvu prostě nepodepisujte. Dávejte především pozor na odstavce, kde jsou vypsány pokuty a sankce za nedodržení termínů splátky, odložení splátek. Bohužel řada lidí si smlouvu vůbec nepřečte a obchodní podmínky i smlouvu slepě odsouhlasí a často jim pak zbydou oči pro pláč.

Povinné údaje u smlouvy o spotřebitelském úvěru:

  • druh a výše úvěru
  • identifikační údaje smluvních stran
  • délka trvání úvěru
  • podmínky čerpání půjčky
  • výše úrokové sazby a RPSN
  • výše splátky, případně počet splátek
  • informace o řešení sporu mimosoudně, informace k případnému ukončení smlouvy

Pokud ve smlouvě některá z těchto informací chybí, pak na to upozorněte poskytovatele půjčky a půjčku si nesjednávejte.

Nepůjčujte si pod tlakem

Nastala u vás jakákoliv nenadálá situace a vy si chcete půjčit? Rozhodně neřešte půjčku ve stresu a pod tlakem, snadno můžete udělat chybné rozhodnutí nebo něco přehlédnout. Vždy si nejprve řádně rozmyslete, jaký bude váš další krok a kde si půjčíte. V mnoha případech lze využít první půjčku zdarma, kterou poskytuje většina společností. Pokud vrátíte peníze v termínu, neplatíte žádné úroky, ani poplatky.

Problémy se splácením řešte okamžitě

Nastanou-li u vás potíže se splácením, řešte je s poskytovatelem půjčky co nejdříve. Často je možné za poplatek prodloužit dobu splácení nebo odložit splátku. Řada větších půjček lze připojistit pojištěním proti neschopnosti splácet, ale ne každému se hodí.

Neberte si půjčku na půjčku

Může se kdykoliv stát, že se dostanete do potíží se splácením a vaše výplata není taková, jakou jste očekávali. Je potřeba v prvé řadě kontaktovat společnost a odložit si splátku či si dohodnout splátkový kalendář. Rozhodně se vyhněte situaci, kdy si sjednáváte půjčku, abyste zaplatili splátku na jiné.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *