Půjčky před výplatou: 4 důležité zásady

Půjčky před výplatou umí zažehnat požár, ale také natropit pěknou spoušť, když s nimi neumíte zacházet. Přinášíme přehled pěti důležitých zásad, které je nutné dodržovat.

Žít od výplaty k výplatě a počítat každou korunu je pro mnoho Čechů denním chlebem. Bez finanční rezervy pak stačí rozbitá pračka, školní výlet nebo porouchané auto a problém je na světě. V takových chvílích se lidé snadno nechají nalákat na půjčku před výplatou. S touto půjčkou si vytrhnete trn z paty. Při jejím výběru však nejprve zvažte všechna rizika. Ty jsme pro vás shrnuli do čtyř bodů.

1. Za půjčku si připlatíte

Až 5000 Kč si můžete půjčit okamžitě na ruku nebo na účet. Sjednání této půjčky je velmi jednoduché. Je to však něco za něco. Do hranice 5 000 Kč se nemusí respektovat maximální výše RPSN. Cena půjčky pak závisí na konkrétním poskytovateli. Za tisíc půjčených korun tak můžete na poplatcích a úrocích zaplatit 30 – 50% z půjčené částky.

Neukvapujte se a půjčky si důkladně prověřte. Vyberte si nejlevnější nabídku. K tomu vám pomůže bezplatné online srovnání půjček. Finančního poradce se nebojte na celkovou částku za půjčku zeptat. Pokud je férový, odpoví vám, aniž by byl otázkou zaskočen.

2. Půjčku je nutné uhradit včas

Takzvané půjčky do výplaty jsou speciální v tom, že na jejich splacení je lhůta pouze 30 dní. V případě, že uhradíte peníze včas, zaplatíte pouze to, co jste si s poskytovatelem půjčky ujednali. Tyto společnosti však často spoléhají na to, že se dlužník dostane do prodlení se splácením. Odměnou vám budou nemalé poplatky a sankce i úroky z prodlení. Některé firmy zašlou upomínku, kterou si nezapomenou naúčtovat. Jinde nedoplatek okamžitě předávají inkasní agentuře. Dlužná částka tak může nabýt obludných rozměrů.

3. Obchodní podmínky si řádně pročtěte

Jasné a stručné obchodní podmínky má pouze malá hrstka poskytovatelů rychlých půjček do výplaty. Smluvní podmínky u mikropůjček mají i desítky stran, kterými je potřeba se prokousat. Často nejde o obsah, ale o formulaci určitých pojmů. Některé firmy volí záměrně takový jazyk, aby mu klient nerozuměl a obchodník měl v případě potřeby možnost různě kličkovat.

Obchodní podmínky si řádně pročtěte. Části, kterým nerozumíte, si nechte řádně vysvětlit. Mohou se tam skrývat nejrůznější rizika, které jsou pak cestou do dluhové pasti.

4. Dluhové pasti se braňte svou obezřetností

U nízkých půjček do 5 000 Kč věřitelé sice musí nově posuzovat dlužníkovu bonitu a schopnost splácet, nicméně tak ne každý skutečně činí. Žádné nahlížení do registrů, žádné dokládání příjmů. Toto často prezentují jako svou výhodu a dlužníci na toto slyší. Tím, že půjčí i osobám v exekuci však dostávají dlužníky do dalších problémů. Pokud nestíháte půjčku splácet, rozhodně si neberte další. Toto varování raději řešte konsolidací nebo návštěvou dluhové poradny.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *