Levnější půjčky. Na co nezapomínat?

Právě teď je nejvhodnější chvíle, pokud uvažujete o půjčce. Hypotéky jsou stále méně dostupné a nebankovní společnosti tak začínají nabízet výhodnější půjčky. Na co si dát pozor a nezapomenout?

Kolik mě bude úvěr stát?

Ačkoliv je úvěrový trh k žadatelům poměrně vstřícný, nikdy nezapomeňte zvážit své finanční možnosti a spočítat si, kolik nás bude úvěr celkem stát a možná rizika, která jsou s půjčením peněz spojena.

Díky ostrému konkurenčnímu boji mezi půjčkovými společnostmi může žadatel získat poměrně výhodnou půjčku, která je moderní a efektivní. Zatímco dříve bylo možné půjčku dostat nejdříve za 2-3 dny, dnes ji získáte třeba za 15 minut. V drtivé většině můžete půjčku vyřídit na dálku, stačí vám k tomu připojení na internet.

Oproti loňskému roku zaplatíte za stejnou půjčku v průměru o 6 % méně. Oproti roku 2014 je to dokonce o 14 % méně.

Nezadlužujte se zbytečně

Vyšší komfort a snadné vyřízení půjček svádí mnohé žadatele k nezodpovědnému zadlužování. Nejčastějším problémem je vytloukání půjčky půjčkou či pořizování věcí, které ve skutečnosti nepotřebujete.

Při výběru půjčky je vhodné sledovat několik parametrů. Rozdíly mezi cenami půjček mohou být u jednotlivých poskytovatelů propastné. U některé firmy si bez obav sjednáte půjčku s úrokem 5%, zatímco další firma vám nabídne úrok mnohem vyšší. Proto je velmi důležité jednotlivé nabídky půjček porovnávat. Není nejlepším řešením sáhnout po první nabídce.

Solidní úvěrové firmy najdete v databázi České národní banky. Nepoctivou firmu odhalí chybějící kontakty na webu nebo neprofesionální webové stránky. Nebezpečné jsou pro mnoho lidí půjčky na dovolenou nebo nejnovější elektroniku. Při nesplácení pravidelných splátek poměrně rychle narůstají úroky z prodlení.

10 rad jak se při půjčce nezadlužit

Určitý vliv na zadlužení má také typ půjčky a její výhodnost. Při jejím vybírání se zaměřte na RPSN, ukazatel výhodnosti či nevýhodnosti dané půjčky. RPSN zobrazuje cenu za půjčku včetně všech přidružených poplatků za jeden rok. RPSN udává tedy procenta z dlužné částky, které musíte zaplatit za období jednoho roku. Nejrůznější poplatky vám mohou zvýšit měsíční splátku, proto skutečně tento parametr sledujte, využijte online srovnání, které vám umožní vybrat si nejvýhodnější půjčku. RPSN musí úvěrové společnosti žadatelům o půjčku zveřejňovat ze zákona. Abyste se zbytečně nezadlužili, přinášíme deset rad.

  1. Neberte si zbytečně půjčku. Na to, co potřebujete, si našetřete.
  2. Než si půjčíte nevýhodně od nebankovní společnosti, zkuste se zeptat rodiny či přátel.
  3. Pokud si skutečně chcete půjčit, ujasněte si, kolik můžete maximálně splácet, abyste nenarušili rodinný rozpočet.
  4. Ověřte si danou společnost, její webové stránky, podívejte se na recenze na internetu. Zjistěte si, zdali má licenci od ČNB, bez které dnes není možné poskytovat půjčky.
  5. Důkladně si pročtěte smlouvu, zjistěte si všechny poplatky a sankce za pozdní splácení.
  6. Vždy řádně dodržujte termíny splátek
  7. Pravidelně kontrolujte schránku a vyzvedávejte si poštu
  8. Neignorujte upomínky, dopisy a telefonáty, pokud dlužíte za splátku či několik splátek. Na dlužníky se nezapomíná a vám přibudou starosti.
  9. Jestliže nemůžete splácet, okamžitě kontaktujte věřitele a najděte společně řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.
  10. Pokud se dostanete do exekuce, s exekutorem spolupracujte. Vyhnete se tak mnoha starostem.

Půjčit si peníze je velmi snadné, ale splácet je pro někoho těžké. Existuje celá řada dlužníků, kteří netuší, že půjčku, kterou dostanou musí splácet. Chcete-li se vyhnout dluhové pasti, řiďte se našimi radami.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *