Nebankovní půjčka pro podnikatele

Půjčka od nebankovní společnosti může být pro nezkušené žadatele risk. Víte, jak rozeznat lichváře a nepřijít na mizinu?

Vyznat se v nabídkách půjček není snadné

Vyznat se v tom, jak je která půjčka výhodná či nevýhodná, není rozhodně snadné. Lidem, kteří touží po půjčce, usnadnil práci zákon, který vstoupil v loňském roce v platnost. Nově jsou regulovány sankce poskytovatelů a máte čas na rozmyšlenou.

Půjčka na živnost nebo pro spotřebitele?

Díky novým opatřením zákona na ochranu spotřebitele, je možné si půjčku do 14 dní rozmyslet a během této lhůty poskytovatel musí zájemci garantovat nabídnuté parametry. V této době si můžete snadno porovnat nabídku s konkurencí. Tato lhůta je však určena pouze pro spotřebitelský úvěr. Podnikatelské úvěry a půjčky na živnost nijak ošetřeny nebyly.

V současné době je tedy vhodnou volbou spotřebitelský úvěr, a to také díky nižším úrokovým sazbám. V okamžiku, kdy jste lákání na půjčku na živnost, raději se ji obloukem vyhněte. Poskytovatel se pouze snaží obejít zákon, napařit vám vysoké úroky a sankce za pozdní splátky.

Pro spotřebitelské zákony platí v současné době povinnost mít licenci od České národní banky. Žádost o ni podalo celkem 108 subjektů a náročné podmínky splnilo pouze 85 těchto subjektů. Došlo k zpřehlednění trhu. Licencované společnosti podléhají dozoru ČNB, na jejichž stránkách si může zákazník poskytovatele půjčky ověřit.

Pozor na lichváře

Jak poznat lichváře? Není to nic složitého. Lichvář navenek prezentuje velice příznivé úrokové sazby, ale ve svých podmínkách má ukryty astronomické pokuty. Mnozí poskytovatelé firemních úvěrů mají ve svých smlouvách také stanoveno, že nízké úrokové sazby po roce trvání úvěru navýší. Příkladem je pokuta za pozdní splátku, u které dostanete další pokutu za to, že jste tuto splátku nenahlásili předem.

Nebankovní půjčky pro firmy nejsou nijak kontrolovány. Neexistuje zde žádná regulace a podvodníků v těchto oblasti je velice mnoho. Chcete-li tento typ úvěru, pak hledejte společnost, která má pozitivní hodnocení a nechá vám pročíst vyhotovenou smlouvu předem. Smlouva by měla být stručná a přehledná.

Jednotlivé úvěry mezi sebou rozhodně porovnávejte. Nejlepším ukazatelem je již tradičně sazba RPSN. Tento údaj ukazuje, kolik zaplatíme za půjčku během jednoho roku včetně všech poplatků. Úroková sazba udává pouze cenu půjčených peněz neboli výši splátky. Sazba RPSN je zavádějící u krátkodobých půjček na pár dní. U těchto půjček nelze tuto sazbu brát jako směrodatnou. Vždy vás musí zajímat splátka včetně všech poplatků a s úvěrem spojené platby.

Než se pustíte do sjednávání půjčky, zvažte, zda je pro vás tento typ půjčky vhodný a zda vůbec půjčku potřebujete. Do problémů se splácením se může dostat nejen běžný spotřebitel, ale i podnikatel, živnostník a právnická osoba. Jakmile nastanou potíže se splácením, je potřeba řádně komunikovat s věřitelem, který by měl pomoci najít nejlepší řešení pro obě strany.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *