6 věcí, které musíte vědět, než si vezmete půjčku

Obliba spotřebitelských půjček stále stoupá. Lidé uzavírají jak hypotéky, tak krátkodobé i dlouhodobé půjčky na vybavení domácnosti nebo na dovolenou. Jen málokdo si však uvědomuje rizika, které jsou se sjednáním půjčky spojena.

1. Půjčka nesmí ohrozit vaši současnou životní úroveň

V případě, že žijete od výplaty k výplatě a máte co dělat, abyste s penězi vyšli, pak není pro vás půjčka vhodným řešením. Její splátky rodinný rozpočet výrazně ztenčí o několik tisíc korun měsíčně. I když je rychlá půjčka do výplaty záchranným kruhem, zvažte, zda to není ve vašem případě cesta do pekla.

2. Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou

Většina zájemců míří pro půjčku do banky. Zde však na ně čeká dlouhý schvalovací proces s nejistým výsledkem. Žadatelé o půjčku musí být řádně prověření z hlediska bonity, příjmů i výdajů a také své finanční historie. Pokud se bance jeví klient jako rizikový, půjčku mu neschválí. Nebankovní půjčky se vyznačují mírnými podmínkami schválení, ale i rychlostí poskytnutých peněz. Zde je však potřeba počítat s vyšším úrokem.

3. Pozor na úroky

Spousta žadatelů o půjčku si ji vybírá podle úrokové sazby. Úrok však není jediný parametr, který je potřeba sledovat. Mnohem důležitější a lepší vypovídací hodnotu má parametr RPSN. V něm jsou zahrnuty úroky, všechny poplatky, které jsou s půjčkou spojené. Promítat se do ní může také poplatek za vedení půjčky či její vyřízení. RPSN vám musí předložit ze zákona každá společnost poskytující půjčky.

4. Naučte se srovnávat

Společností, které půjčují peníze na kratší i delší dobu, je stále víc než dost. Protože není každá nabídka stejně výhodná, liší se od sebe úroky, výši půjčky, délkou splácení i podmínkami pro schválení půjčky. Proto je nezbytné se naučit mezi sebou jednotlivé půjčky porovnávat. K tomu vám pomůže online srovnání půjček, které je zcela bezplatné. Navíc okamžitě vidíte, která půjčka je výhodná a která naopak ne.

5. Za riziko připlatíte

V případě, že potřebujete velmi rychle půjčit peníze a nemůžete na ně čekat nebo vás banka odmítá, pak vám nezbývá nic jiného, než si sjednat nebankovní půjčku. Ty nabízí například půjčky bez doložení příjmů i půjčky bez registru. Čím dostupnější půjčka pro vás je, tím je dražší. Společnosti si takto kompenzují riziko možného nesplácení půjčky.

6. Půjčte si jen tolik, kolik potřebujete

Relativní dostupnost půjček je pro mnohé více než lákavá. V případě, že se rozhodnete půjčit si peníze, je potřeba vědět kolik skutečně potřebujete a na jak dlouho. Nepůjčujte si více, než skutečně potřebujete. Úvěr splácený delší dobu vás bude stát víc, ale nabízí nižší splátky. S tou se vám pak bude mnohem lépe fungovat.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *