Jak vás může mikropůjčka zlikvidovat?

Potřebujete si půjčit pár tisíc a jediné řešení je mikropůjčka? Ačkoliv se tváří jako super řešení, desítky tisíc lidí se staly jejich obětí a zatáhly je do obrovských dluhů. Jak je to možné?

Nevinná mikropůjčka

Finanční trable začínají často právě jednou nevinně se tvářící mikropůjčkou. Stačí, když chybí peníze do výplaty, rozbije se kotel nebo je třeba něco náhle zaplatit. Pak už jen stačilo si půjčit jednou, podruhé a tak dokola.

Co je to mikropůjčka?

Krátkodobá půjčka trvá 7 až 30 dní a její výše je nejčastěji 5 000 Kč. V řádu pár dní vypadá velmi výhodně. Zákazník mávne rukou nad obrovským úrokem, přehnanou sazbou za prodloužení, gigantický penále. Věří totiž, že na něj nedojde. Všechny mikropůjčky jsou však velmi drahé. Některé chtějí své zákazníky pouze obrat na poplatcích nebo na úrocích a na úrocích z prodlení. Je třeba se naučit tyto půjčky rozpoznávat.

Na co si dávat pozor?

Jako první věc si najděte obchodní podmínky. V případě, že se jedná o spousty stránek, které nejsou ani česky nebo chybně, poskytovatel také není česká firma, raději se do sjednávání půjčky ani nepouštějte. Důležité je také si přečíst ceník. Je velmi důležité seznámit se se všemi poplatky. V případě, že nejsou nikde uvedeny nebo jsou nejasné, pak je opět lepší půjčku nebrat. Se smlouvou podepisujete i fakt, že jste všemu rozuměli a žádný soud vám nepomůže.

Spotřebitelům se líbí jednoduchost produktu a rychlé vyřízení. Kromě toho si sjednat půjčku můžete často i v případě, kdy vám naopak banka půjčku dát odmítne, aby vás ochránila před přílišným zadlužením.

Proč je lepší se mikropůjčkám vyhnout?

Ne vždy vyjdeme s penězi od výplaty k výplatě. Ačkoliv se půjčka zdá jako jednoduché řešení, existuje hned několik důvodů, proč se ji vyhnout:

  • jedná se o extrémně drahé řešení
  • při pozdní splátce zaplatíte nemalé úroky
  • snadno se dostanete do dluhové pasti
  • u mnoha jsou sankční poplatky netransparentní

Typická lákadla mikropůjček

Ve snaze nalákat nové zákazníky nabízí poskytovatelé půjček různá lákadla. Mezi typické bonusy patří první půjčka zdarma, rychlé vyřízení, neprověřování v registrech dlužníků a mnoho dalších. Tyto výhody si vykompenzují tučnými částkami za poskytnutí půjčky. Mikropůjčky mají úrokové sazby vysoké i stovky procent ročně. RPSN se pak pohybuje v řádech tisíců procent. U nízkých částek nejsou výjimkou desetitisíce procent ročně.

Uvedeme příklad:

Půjčíte si 7 000 Kč se splatností 30 dnů. Celková splatná částka je 8 610 Kč. Zaplatíte téměř o dva tisíce víc, než jste si půjčili. RPSN je ve výši 1 141,2 %.

Pořiďte si raději kontokorent či kreditku

I přes to, že je vyřízení mikropůjčky velmi lehké, volte raději schůdnější cestu. Jednou z nich je například kontokorent, kdy můžete jít na svém běžném účtu do mínusu. Tuto službu vám poskytnou na pobočce vaší banky. Další alternativou je kreditní karta. U té jste chráněni bezúročným obdobím, které je okolo 50 dnů. RPSN je z použité karty okolo 25% ročně. Oproti mikropůjčkám je to velký rozdíl.

Drobné půjčky využívají nejčastěji mladé ženy

Mikropůjčky si sjednávají nejčastěji mladé ženy od 25 do 30 let. Částka je mezi 5 000 a 10 000 Kč. Nejčastěji si půjčují v období sezónních výprodejů po vánocích a v létě. Mladé ženy snadno podléhají lákadlům a svodům slev, nákupy se jim často mohou vymknout z rukou. Je potřeba vždy znát své finanční limity, nesnažit se žít nad poměry za každou cenu. Výdaje za zbytečnosti, které nejsou potřeba, vedou ke snižování rodinných úspor a zvyšování dluhů rodinného rozpočtu. Při správném hospodaření vás půjčka nezruinuje, ale je potřeba velká dávka obezřetnosti.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *