Banky umožní okamžité platby, peníze vám dorazí i o víkendu

Koncem minulého roku bylo Českou bankovní asociací oznámeno, že by koncem letošního roku měly začít fungovat okamžité platby. Nově tak budeme mít možnost peníze posílat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Poplatky budou mnohem nižší, než jsou u dnešních prioritních plateb.

Nabídka způsobu plateb se nezmění

Bezprostředně po zprovoznění nového systému plateb rozhodně nedojde k nahrazení plateb, které banky v současné době nabízejí. I nadále tak bude možné si poslat platby, které budou zpracovávany v běžném režimu. Výhodou zrychlených plateb bude především možnost rychlého převodu peněz obchodníkům. Banky si slibují, že se okamžité platby stanou u zákazníků oblíbené a časem nahradí standardní i prioritní platby.

Jaké platby se budou připisovat rychleji?

Banky, které zavedou okamžité platby, budou platby z trvalých příkazů provádět stále standardním způsobem. Projekt okamžitých plateb se prozatím nebude týkat ani inkasa. Cenu za tyto rychlé platby zatím banky nezveřejnily. Podle všeho bude cena odpovídat běžným poplatkům dle sazebníku ČNB. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o extra službu, bude potřeba s nějakými poplatky počítat. Banky si investice do tohoto projektu budou chtít částečně přes zákazníky vybrat zpět.

Banky s těmito rychlými platbami počítají pro všechny typy účtů, budou tedy i pro podnikatele a firmy. Limit pro okamžitou platbu bude u větších bank 400 000 Kč. Je možné, že se okamžité platby budou ve finále vztahovat pouze na elektronické platby provedené přes pc nebo mobilní aplikace. Tyto zrychlené platby půjdou provádět pouze do bank, které se do tohoto projektu zapojí. Předpokládá se, že nově se budou připisovat platby v řádu několika minut a v některých případech i v rámci několika vteřin.

Kdy se celý projekt spustí?

Systém umožní hradit platby zrychleně pouze v korunách. Budete moci odesílat korunové platby z účtů vedených v cizích měnách. Některé banky nebudou mít problém zadávat ani konverzní platbu.

Banky uvádí, že chtějí okamžité platby spustit okamžitě poté, co ČNB spustí samotný projekt. Počítá se s koncem roku 2018. Zapojení do clearingu okamžitých plateb větší banky teprve zvažují, je třeba nejprve vyřešit řadu otázek. Součástí je samozřejmě zajištění garance provozu 24 h x7 dní v týdnu x 365 dní v roce. Vzhledem k tomu, že se vše teprve připravuje, není termín spuštění ještě stanoven.

Do systému okamžitých plateb se mohou zapojit nejen banky, ale také finanční instituce, například družstevní záložny či stavební spořitelny.

Jaká je současná situace?

V současné době banky využívají toho, že jim ČNB snížila poplatky za zpracování převodu peněz. Díky tomu odesílají peníze rychleji, takže platby odeslané ráno má protistrana odpoledne připsány na svůj účet.

Tuzemské platby jsou tak o poznání mnohem rychlejší. Většina bank tedy dnes odesílá platby během téhož dne, kdy byla platba zadaná, podmínkou je odeslání dopoledne. Na mysli máme pouze běžné platby, nikoliv priroritní za které si banky doposud účtují poplatek ve výši 100 Kč. Odesílání plateb do konkurečních bank je pro banky podle nového sazebníku výrazně levnější. Banky nově neplatí přirážku do 13. hodiny. Do začátku roku 2017 činila přirážka osm haléřů na každou platbu, která byla zpracovávaná mezi 8. a 12. hodinou a 1 Kč u plateb zpracovaných mezi 12. a 13. hodinou. Banky připisují většinou peníze svých klientů i o víkendu, až například na Českou spořitelnu nebo Komerční banku. U mezibankovních bank to není možné. Díky změně budou tyto platby o víkendech realizovatelné koncem roku, jak jsme zmínili výše.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *