Test: jak jsou na tom poskytovatelé mikropůjček s dodržováním zákona?

V prosinci 2016 vstoupil v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, což sebou přineslo řadu změn. Nově jsou například pod dohledem ČNB i drobné půjčky do výplaty. Připravili jsme pro vás přehled jak jsou na tom poskytovatelé mikropůjček s dodržováním tohoto nového zákona, který je v platnosti již více než rok.

Bezúročná půjčka, půjčka za korunu nebo půjčka bez registrů. Takto a dalšími slogany lákají poskytovatelé půjček nové zákazníky z řad spotřebitelů. Sází především na to, že klienti zásadně nečtou a o obchodní podmínky se v drtivé většině nezajímají. To má za následek, že přehlédnou pokutu za pozdní splácení. Na webových stránkách půjčkových společností si půjčku sjednáte velice snadno. Velmi často však není možné najít obchodní podmínky nebo poplatky úvěru. Máte-li štěstí a najdete je, moc růžově to pro vás nevypadá.

Zákon tu sice je, ale…

Jak jsme již zmínili, zákon se vztahuje také na mikropůjčky, které se nazývají také jako půjčky před výplatou nebo půjčka do výplaty. Problém je především v tom, že spousta malých podvodníků si z nového zákona nic nedělají a půjčky poskytují vesele dál, často je přejmenují na podnikatelskou půjčku, protože na tento typ úvěrů se zákon nevztahuje. Často poskytují úvěry pod jménem jedné firmy, pohledávky prodají inkasní agentuře a změní si jméno na jiné. Vyhnou se tomu, aby si na ně došlápla ČNB.

Testovat není téměř co

Prověřovali jsem 26 společností, kdy jsme zjistili, že pouze 5 z nich má uveden na svých stránkách ceník i další zákonem nařízené údaje.

U ostatních společností je podmínkou odeslat vyplněný formulář, který obsahuje osobní údaje a také je třeba uhradit registrační poplatek ve výši 1 Kč.

Kteří jsou bezpeční poskytovatelé?

Mezi bezpečné poskytovatele byly zařazeny také půjčky:

  • Kamali
  • Zaplo
  • Kredito24
  • Ferratum
  • CreditOn a
  • Crediportal

Při hodnocení jsme porovnávali cenu, poplatky za prodloužení splatnosti, pokutu za zpoždění a smluvní ujednání, které neobsahuje rozhodčí doložku. Kamali je cenově nejpřijatelnější půjčka na trhu i na 30 dní. Ostatní jsou podstatně dražší už při 14 denní splatnosti. Tato půjčka vás na třicet dní bude stát 165 Kč. Poplatek za prodloužení je 245 Kč na sedm dní. Na druhém místě se umístila Zaplo.cz. Spotřebitel tuto půjčku na 14 dní přeplatí o 630 Kč. Prodloužení o sedm dní stojí 490 Kč.

Potřebujete půjčku?

V případě, že se dostanete do situace, kdy potřebujete půjčit peníze, mikropůjčku dobře zvažte. Mikropůjčky bývají u žadatelů posledním řešením kdy ví, že jim kvůli špatné finanční situaci banka nepůjčí. Mnoho žadatelů si pak neporovná sazby RPSN a smluvní pokuty u jednotlivých poskytovatelů.

Rizikem u těchto produktů je velmi krátká doba splatnosti, kdy klient není schopen své finanční problémy racionálně vyřešit v takto krátké lhůtě. Velkým mínusem je fakt, že vám nenastaví splátkový kalendář, pouze odklad splátky, který je velmi vysoký. Z klienta se pak stane permanentní dlužník, který se dostane do dluhové pasti.

Jak poznat bezpečný úvěr:

  1. Prověřte si společnost u které si chcete půjčit
  2. Nevěřte hodnocením na webech, desítky spokojených zákazníků, mohou být podvodné
  3. Spočítejte si cenu půjčky, kolik zaplatíte za 14 dnů a jaký bude poplatek za případné odložení termínu splátky, zjistěte si také, na jak dlouho a kolikrát lze půjčku odložit
  4. Pročtěte si důkladně smlouvu, zajímejte se o svá práva a povinnosti

Dodržováním těchto pravidel si ušetříte mnoho starostí. Nesjednávejte si první půjčku, která vám přijde pod ruku.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *