Mikropůjčka může prohloubit vaše finanční problémy

Mikropůjčka nebo také půjčka do výplaty či finská půjčka může být dobrým řešením vašich finančních problémů, ale stejně tak může být snadnou vstupenkou do dalších dluhů. Při výběru malé půjčky je potřeba se mít na pozoru.

Proč jsou mikropůjčky nebezpečné?

Češi uvítali možnost půjčit si tam 1000 Kč do výplaty, tam 8000 Kč na dovolenou. Snadná dostupnost těchto půjček však ukrývá jeden problém: lidé si neuvědomují, že ačkoliv jde o malou půjčku, je ji potřeba brát stejně vážně, jako kteroukoliv velkou půjčku nebo hypotéku. Je potřeba si také vybírat vhodnou výši půjčky a seznámit se s podmínkami konkrétní půjčky:

  • první půjčka je zdarma, další už s úroky
  • v případě, že se zpozdíte se splátkou, platíte nemalé sankce
  • i nevinná malá půjčka je nebezpečná
  • tyto půjčky nelze brát jako finanční rezervu

Nástrahy i u malých půjček

Na trhu by se neměli již objevovat nepoctiv poskytovatelé půjček, ale i přesto je vhodné věnovat pozornost tomu, od koho si půjčujete.

Placené infolinky

Chcete zjistit o malé půjčce více informaci, ale nechce se vám jet na pobočku? Zavolejte si na infolinku poskytovatele. Nejprve však zjistěte, zda není daná infolinka placená. Zavolat na infolinku můžete například, když si chcete sjednat půjčku Kamali.

Krátké termíny splatnosti

Někdy se může zdát, že je krátký termín splatnosti u půjčky výhodou, ale opak je pravdou. S krátkou dobou splatnosti čekají také úroky z prodlení, které nejsou zrovna malé. Například Zaplo.cz nabízí půjčku se splatnosti až 30 dní a první půjčku až 8 000 Kč zdarma.

Nesmyslné smlouvy

Některé úvěrové společnosti vám poskytnou mikropůjčku se skutečně velmi benevolentními podmínkami, ale v okamžiku, kdy má dojít na podpis smlouvy, dostane klient naprosto nesmyslnou smlouvu. Zpravidla je obsáhlá a naprosto nejasná.

Nízké částky na pohled zmírňující rizika

Spousta klientů má dojem, že pokud se jedná o malé částky, nic se stát nemůže. Opak je však pravdou a i malá částka se může díky exekuci proměnit ve velký dluh. Jednotlivé půjčky se mezi sebou výrazně liší, proto je důležité vybírat skutečně důsledně.

Vysoké poplatky za vyřízení půjčky

Problémem často bývá u nebankovní půjčky poplatek za její vyřízení. U mikropůjčky se pak neuvádí úrok, ale částku, kterou musíte vrátit. Navíc je potřeba se zajímat i o další náklady, které jsou s touto půjčkou spojené.

Půjčka bez kontroly bonity

V případě, že si poskytovatel půjčky neověří váš příjem, bonitu a registry, může soud prohlásit půjčku za neplatnou. Mějte se vždy na pozoru, pokud je půjčka takto snadno dostupná.

Půjčujte si od ověřených společností

Pokud o vás společnost, u které si chcete půjčit, neprojevuje při sjednávání půjčky přílišný zájem, rozhodně ji to nepřidává na důvěryhodnosti. Buďte také na pozoru, pokud je ve smlouvě informace o rozhodčí doložce, která je zakázaná. U mikropůjček dávejte přednost společnostem jako jsou Zaplo, Kamali, Credito či Provident.

Srovnání mikroúvěrů od ověřených společností

Název půjčky

Úroková sazba

RPSN

Doba splatnosti

Výše půjčky

CreditPortal půjčka od 40 % od 9088,1 % 5 až 30 dní 500 až 30 000 Kč
Zaplo.cz půjčka od 0 % od 0 % 7 až 30 dní 1 000 až 20 000 Kč
CreditON půjčka od 0 % od 0 % 1 až 30 dní 500 až 20 000 Kč
Půjčka7 od 36 % od 3418,3 % 7 až 28 dní 1 000 až 15 000 Kč
Půjčkomat.cz od 0 % od 0 % 1 až 31 dní 500 až 22 000 Kč
Rychlá půjčka Cool Credit od 10 % od 2 969 % 5 až 30 dní 1 000 až 15 000 Kč
Kamali půjčka od 0 % od 0 % 30 dní až 84 měsíců 1 000 až 250 000 Kč

Zdroj: internet

Skutečně půjčku potřebuji?

Nejdůležitějším parametrem je fakt, zda skutečně půjčku potřebuji, obzvláště pokud zbývá jen pár dní do výplaty. Pokud ne, je vhodné se řídit našimi radami.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *